Проект рішення "Про затвердження місцевих податків та зборів на 2017 рік"

УКРАЇНА

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

АРЦИЗЬКИЙ РАЙОН

АРЦИЗЬКА МІСЬКА РАДА

ПРОЕКТ Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження місцевих податків та зборів на 2017 рік

Керуючись ч.1 ст.143 Конституції України, ст.ст. 10, 12 Податкового кодексу України, п. 24 ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Арцизька міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. На 2017 рік діють місцеві податки та збори: єдиний податок, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортний податок, земельний податок, орендна плата, туристичний збір.
  2. Затвердити ставки місцевих податків та зборів (в розрахунку на календарний місяць) на 2017 рік у таких розмірах:

2.1 Ставки єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва – згідно додатку № 1.

     2.2 Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з розрахунку за 1 кв. метр загальної площі об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток – згідно додатку № 2.

     2.3 Ставки транспортного податку – згідно додатку № 3

     2.4 Ставки земельного податку – згідно додатку № 4.

     2.5 Ставки орендної плати за земельні ділянки комунальної власності – додаток № 5

     2.6 Ставки туристичного збору – згідно додатку № 6.

3. Затвердити пільги із плати земельного податку для юридичних осіб та з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:

     3.1 Пільги зі сплати земельного податку для юридичних осіб – згідно додатку № 7.

     3.2 Пільги із сплати податку об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – згідно додатку № 8.

4. Дане рішення набуває чинність з 1 січня 2017 року.

5. Оприлюднити це рішення з додатками на офіційному веб-сайті Арцизької міської ради та в газеті «Дело».

6. Рішення направити в Арцизьку ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області для виконання при адмініструванні місцевих податків та зборів.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну планово-бюджетну комісію Арцизької міської ради.

      

                 Міський голова                                                         В.М.Міхов

«     »                             2016 року

№                        

           Додаток 1 до рішення

                                                                                          Арцизької міської ради

                                                                                           від                           №                    

                                                                                        

     Встановити на 2017 рік на території Арцизької міської ради ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців, що діють на території міста:

  1. Для першої групи платників єдиного податку в розмірах:

- 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати на всі види діяльності, які дозволені для даної групи платників єдиного податку з усіма обмеженнями та особливостями, викладеними в главі І розділу ХІV Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями;

  1. Для другої групи платників єдиного податку в розмірі 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати на всі види діяльності, які дозволені для даної групи платників єдиного податку з усіма обмеженнями та особливостями, викладеними в главі І розділу ХІV Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.
  1. Ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксованої ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

                 Секретар міської ради                                                           Д.Г. Барсукова

                                                                                    

    

                                                                                          Додаток 2 до рішення

                                                                                           Арцизької міської ради

                                                                                                                                           від                         №                        

Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2017 рік встановлюється в таких розмірах за 1 кв. метр загальної площі об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток:

-         0.01 відсоток розміру мінімальної заробітної плати для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб;

-         0.1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати для об'єктів житлової та для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб.

   Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

            

           Секретар міської ради                                                           Д.Г. Барсукова

                                                                                            

Додаток 3 до рішення

                                                                                           Арцизької міської ради

                                                                                           від                              №                      

     Ставка транспортного податку встановлюється з розрахунку на календарний рік за кожні легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року

у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль.

    

                  

           Секретар міської ради                                                          Д.Г. Барсукова

                                                                                        

Додаток 4 до рішення

                                                                                          Арцизької міської ради

                                                                                         від                     №                    

     Ставки земельного податку за земельні ділянки на території м.Арциз встановлюються незалежно від місця розташування у відсотках від нормативної оцінки земельної ділянки:

-         за земельні ділянки під житловою забудовою, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб – 0,04%;

-         за земельні ділянки промисловості – 1 %;

-         за земельні ділянки загального користування – 1 %;

-         за земельні ділянки комерційного використання – 1%;

-         за земельні ділянки сільськогосподарського призначення:

для ріллі, пасовищ – 0,5 %,

для багаторічних насаджень – 0,1%;

-         за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) – 3%;

-         за земельні ділянки ( у межах міста), що відносяться до земель залізничного транспорту (крім земельних ділянок, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та споруди і які оподатковуються на загальних підставах) - 3%;

     - за інші земельні ділянки – 3%.

             Секретар міської ради                                                          Д.Г. Барсукова

Додаток 5

до рішення Арцизької міської ради від __________2016 р. № ________

№ п/п                                  Види діяльності Відсоткова   ставка %
1 Земліпромисловості,транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення  
1.1 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 3
1.2 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствам переробної, деревопереробної промисловості, вторинної сировини; виготовлення меблів та столярної продукції, легкої та іншої промисловості, виробництво продуктів харчування та товарів широкого вжитку 3
1.3

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автотранспортних підприємств

8
1.4 Для розміщення та обслуговування автовокзалів, автостанцій 8
1.5

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автозаправних станцій, автозаправних газових станцій

12
1.6 станцій технічного обслуговування, шиномонтажу, автомийок 8
1.7 Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд зв'язку 12
1.8 (землі, надані в установленому порядку для розміщення, будівництва і експлуатації та обслуговування об'єктів енергогенеруючих підприємств, об'єктів передачі електричної енергії (повітряні та кабельні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, розподільні пункти та пристрої, ) виробничих об'єктів, необхідних для експлуатації об'єктів енергетики, 12
2 Землі сільськогосподарського призначення   
2.1

Для ведення особистого селянського господарства

3
2.2 Для іншого сільськогосподарського призначення 5
3 Землі житлової забудови  
3.1

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)

3
3.2 Для будівництва індивідуальних гаражів 3
3.3 Для іншої житлової забудови 3
4

Землі громадської забудови землі комерційного використання (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування):

 
4.1

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я, аптечні заклади

12
4.2 Для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту 3
4.3

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (комерційного використання)

6
4.4

Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів

громадського харчування

 
4.5 Кафе, бари, ресторани с   алкоголем 12
4.6 Кафе, бари, ресторани без   алкоголю 6
4.7 Готелі 12
4.8

Офісні будівлі

6
4.9

Інші об'єкти загального користування

12
4.10

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ

12
4.11

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури

6
4.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування   (обувні майстерні, перукарні, салони краси, швейні, фотоательє, ремонт побутової техніки) 5

     Секретар міської ради                                                          Д.Г. Барсукова

                                                                                           Додаток 6 до рішення

                                                                                          Арцизької міської ради

                                                                                         від                                 №                    

   Ставка туристичного збору на території м.Арциз на 2017 рік:

-         встановлюється у розмірі 1 відсотка до вартості усього періоду проживання (ночівлі) громадян, що отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання із зобов'язаням залишити місце перебування в зазначений термін. Вартість проживання визначається за вирахуванням податку на додану вартість.

   Збір сплачується авансовими внесками щомісячно. Остаточно сума збору визначається відповідно до податкової декларації за звітний квартал.

   Визначити податкового агента щодо справляння туристичного збору на території м.Арциз:

- адміністрацію готелю, розташованого за адресою: м.Арциз, вул. Калмикова, 33,                 тел. 3-30-95.

             Секретар міської ради                                                           Д.Г. Барсукова

                                                                                           

   Додаток 7 до рішення

                                                                                         Арцизької міської ради

                                                                                          від                       №                    

   Встановити пільги по сплаті земельного податку на 2017 рік для юридичних осіб:

   від сплати земельного податку звільняються:

-         органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, військові формування, утворені відповідно законів України, Збройні Сили України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

-         дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, заклади культури, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

-         релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, за земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності, а також благодійні організації, створені відповідно до закону, діяльність яких не передбачає одержання прибутків.

            

                 Секретар міської ради                                                           Д.Г. Барсукова

                                                                                          

Додаток 8 до рішення

                                                                                           Арцизької міської ради            

                                                                                          від                        . №                    

       Встановити пільги по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:

-         об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх часток., що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, база оподаткування зменшується:

а) для квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;

-         б) для житлових будинків незалежно від іх кількості – на 120 кв. метрів;

-         в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири та житлового будинку, у тому числі їх часток) – на 180 кв. метрів.

           Секретар міської ради                                                          Д.Г. Барсукова

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

до проекту рішення Арцизької міської ради Одеської області

«Про затвердження ставок місцевих податків та зборів на 2017 рік»

 

І Визначення проблеми

         Необхідність розроблення проекту рішення Арцизької міської ради Одеської області «Про затвердження ставок місцевих податків та зборів на 2017 рік» (далі – проект акта) виникла на підставі ст. 12 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

            Основні групи, на які проблема справляє вплив:
 
Групи 
Так
Ні
Громадяни
+
 
Держава
+
 
Суб’єкти господарювання, у тому числі суб’єкти малого підприємництва
+
 
 

Зазначена проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів чи діючих регуляторних актів у зв’язку з відсутністю останніх та необхідністю у відповідності до ст. 12 Кодексу встановити місцеві податки та збори на 2017 рік.

ІІ Цілі державного регулювання

Метою проекту акта є:

виконання норм Податкового кодексу України;

         встановлення місцевих податків та зборів, які справлятимуться до місцевого бюджету Арцизької міської ради у 2017 році.

ІІІ Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення встановлених цілей

-         Визначення альтернативних способів

Обраний спосіб є найбільш ефективним.

Розробка проекту відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми у цілому та принципам державної регуляторної політики. 

Затвердження цього регуляторного акта забезпечить досягнення встановлених цілей, починаючи з дня набрання ним чинності.

Вид альтернатив Опис альтернативи

Альтернатива 1:

забезпечення регулювання

Встановлення місцевих податків та зборів на 2017 рік.

Альтернатива 2:

відсутність регулювання

Залишення ситуації без змін, що призведе до негативних наслідків:податки до прийняття рішення справлятимуться виходячи з норм Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення.

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернатив Вигоди Витрати

Альтернатива 1:

забезпечення регулювання

Збільшення надходжень до бюджету міської ради. Підвищення рівня довіри до місцевої влади внаслідок встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставок місцевих податків і зборів з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання Існування ризику переходу  діяльності суб'єктів господарювання в «тінь» у зв’язку з необхідністю сплати податків і зборів.

Альтернатива 2:

відсутність регулювання

Відсутні Невиконання вимог чинного законодавства. Втрати бюджету через застосування мінімальних ставок збору, як це передбачено статтею 12.3.5 розділу І Податкового кодексу України

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернатив Вигоди Витрати

Альтернатива 1:

забезпечення регулювання

Реалізація соціальних програм, зниження напруги у суспільстві. Можливе зниження кількості робочих місць та розміру заробітної плати у найманих працівників суб'єктів господарювання у випадку переходу їх роботи «в тінь»

Альтернатива 2:

відсутність регулювання

Можливість сплачувати мінімальні податки та збори Не виконання бюджетних програм, відсутність кошті на реалізацію соціальних проектів

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання цього регуляторного акта, визначити кількісно наразі неможливо.

Вид альтернатив Вигоди Витрати

Альтернатива 1:

забезпечення регулювання

Відкритість та прозорість дій Арцизької міської ради Відсутні

Альтернатива 2:

відсутність регулювання

Можливість сплачувати мінімальні податки та збори Сплата податків та зборів за встановленими ставками

Витрати суб’єктів господарювання великого і середнього бізнесу наразі неможливо розрахувати.

ІV Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1:

забезпечення регулювання

4 Цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті повною мірою; прийняття рішення відповідає вимогам чинного законодавства, приводить ставки по місцевим податкам і зборам у відповідність до вимог ПК України, встановлені доцільні та обґрунтовані розміри ставок місцевих податків і зборів з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання

Альтернатива 2:

відсутність регулювання

2 Часткове вирішення існуючої проблеми, надходжень бюджету не вистачить для реалізації усіх запланованих програм
Рейтинг результативності Вигоди (підсумок) Витрати (підсумок) Обгрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1:

забезпечення регулювання

Вирішення проблем Немає Прийняття акта дасть змогу врегулювати справляння місцевих податків та зборів.

Альтернатива 2:

відсутність регулювання

Немає   Податки до прийняття рішення податки справлятимуться виходячи з норм Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

Негативних результатів від прийняття регуляторного акта не очікується.

V Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Основним завданням проекту є дотримання норм Кодексу.

         Для впровадження цього регуляторного акта необхідно: забезпечити інформування громадськості про встановлені ним положення шляхом його оприлюднення у газеті на офіційному веб-сайті Арцизької міської ради та в газеті «Дело».

VІ Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Витрати на впровадження та виконання вимог регуляторного акта не передбачені.

VІІ Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Строк дії регуляторного акту визначений ст. 12 Кодексу.

VІІІ Визначення показників результативності регуляторного акта

Основними показниками результативності регуляторного акта є:

кількість суб’єктів господарювання не обмежено. Дія проекту регуляторного акта поширюватиметься на платників місцевих податків та зборів;

         рівень поінформованості суб'єктів господарювання та громадян з основних положень акта – високий. З цією метою регуляторний акт оприлюднено на офіційному веб-сайті Арцизької міської ради та в газеті «Дело».

ІХВизначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Базове відстеження результативності вищезазначеного регуляторного акта буде здійснюватися після набрання ним чинності шляхом статистичного аналізу показників з місцевих податків та зборів.

Повторне відстеження планується здійснити через рік після набрання чинності регуляторного акта, в результаті якого відбудеться порівняння показників базового та повторного відстеження.

Голова планово-бюджетної комісії Арцизької міської ради                                                     К.М.Мойсеєва