Разом за Арциз: сторінки історії міста (частина 2)

Ми раніше почали розповідати читачам про історію Арциза, який в цьому році відзначає 200-річчя. Сьогодні продовжуємо діалог з Ганною Степанівною Стояновою про те, як відбувалося освоєння земель, на яких було утворено місто, чому саме таку назву воно отримало, як була утворена колонія «Новий Арциз» і як облаштовувалися тоді перші городяни.

- Анна Степанівна, Буджакський степ побачили перші поселенці?

h7

- Як ми вже говорили раніше, на Південь Бессарабії переселенці йшли групами. І відразу зіткнулися з багатьма труднощами. Коли почалося виділення земель, вони були розчаровані, побачивши свої наділи, порослі травою посеред голого степу. Якщо деяким іншим групам були побудовані землянки, то Арцизькій групі потрібно було все робити самостійно. Обіцяна підтримка уряду була дуже слабка. Вона проходила через багато рук, перш ніж досягала бессарабських степів, і половина її не дійшла. Люди будували свої тимчасові житла з очерету і трави.

Нарешті прийшла перша підтримка. Вона становила 10 рублів сріблом, трохи чагарнику і паль, дошки, готові вікна (50 на 50 см), двері (1,5 м) - дорослі, ледь зігнувшись, могли пройти. Але вони і цьому були раді. З будівництвом хатин було легше, вони бачили у молдаван, як це робилося. І була велика радість, що вони могли жити у «власному домі». Але не всім вистачило отриманого будівельного матеріалу, багато хто продовжував жити в землянках. Уявіть собі тільки на мить, які труднощі та скруту пережили ці люди, тулячись у своїх тимчасових хатах у холодну зимову пору!

- А як же називалося перше поселення? І як з'явилася назва «Арциз»?

- Спочатку поселення було названо Іоханес Хорт (притулок). Пізніше воно було названо Арсіз - на честь перемоги над Наполеоном, здобутої у Франції об'єднаними союзними військами. Ця назва увійшла в світову історію. Вулиці з назвою «Арсіз» є в Берліні, Мюнхені та інших містах - для нагадування про перемогу над Наполеоном 25 лютого 1814 року, а саме в м. Арсі сюр Об (на річці Об) у Франції. А потім на честь перемоги над Наполеоном отримали свої назви багато німецьких колоній: Тарутине, Париж, Брієнни, Красна, Лейпциг та інші.

Це було зроблено для майбутніх поколінь, після того, як молдавські колонії опинилися під керівництвом Опікунської ради, утвореної в 1818 році в Катеринославі (Дніпропетровську) на чолі з генералом І.М. Інзовим.

Арциз названий на честь битви на річці Об у Франції

- Як була утворена колонія «Новий Арциз» (Вишняки)?

- Арцизький степ був дуже довгий - 14 верст (15 кілометрів). Було дуже нелегко обробляти виділені землі, що простягнулися на всі боки горизонту. А воду можна було брати тільки з південної частини  в 

h8в річці Чазі, це було дуже складно і з великою витратою часу. Тому попросили Опікунську раду на одній третині ділянки №14 побудувати нове поселення - утворити ще одну колонію на цих степових землях і розділити їх, що було затверджено в 1824 році.

Так з'явилося нове поселення на відстані 10 верст в долині Жалаіра - друга колонія Новий Арциз (Вишняки). Третина сімей першого поселення повинні були переїхати в новостворену колонію. Це були люди, які утворили Новий Арциз - 41 сім'я. В основному це переселенці з Бромберга. Точно встановлено, що деякі з цих сімей потім повернулися назад в Арциз.

Арциз вкоротили на західному кінці на 31 двір. Будівлі були розвалені, а будівельний матеріал вивезений в нову колонію. Природно, допомагали всі. Допомога сусідам ще після Першої світової війни була цілком зрозумілою. Додам, що ще в 1920 році залишалися сліди зруйнованих за 100 років до того будинків.

- А як далі облаштовувалися жителі Арциза?

- Обіцяних кожному осілому 60 десятин вони не отримали, дісталося всього по 30. Лише через 8 років вони отримали іншу частину, але кожен господар повинен був заплатити старшому старості Енгеля з Клёштніц 34 рубля. Звичайно, їх довгі поневіряння з Півночі і Півдня Німеччини, перебування в Польщі, подальша подорож в Бессарабію і перебування в молдавських селах вплинули на мораль і бажання працювати. Відсутність духовного виховання і релігійного впливу призводили до алкоголізму і падіння традицій.

Перші житла були осередками для різних хвороб. Вони складалися в основному з одного приміщення, де варилося, їлось і спалося, тут знаходилися, коли на вулиці була негода. Убога їжа, поганий одяг і підірване здоров'я - все це не змусило довго чекати епідемії.

У 1829 році спалахнула чума (з 20 серпня по 10 грудня), яка прийшла в результаті російсько-турецької війни 1828- 1829 років. Померло 180 осіб, більше однієї третини поселенців. Трупи були поховані у спільній могилі на чумному дворі недалеко від єврейського кладовища. Як пам'ятник-попередження про цей жахливий час був встановлений на цьому місці акацієвий хрест. У 1831 році 22 людини померли від холери (холера приходила в Арциз і в 1848 та 1855 роках). У той час не було лікарів, лікарень.

Відбувався справжнісінький природний відбір. Виживав той, хто був міцніший здоров'ям і хто мав більше сил протистояти хворобам. Разом з хворобами людей і тварин пережили перші колоністи і неврожаї, і напад сарани. 1833, 1834 1847-й залишилися в історії Арциза як роки, коли лютувала сарана, гусінь знищувала все навколо, а градобій збивав плоди і ягоди. 1828, 1832, 1851, 1858 роки відзначені мором тварин. Але, незважаючи на всі удари долі, колонія Старий Арциз продовжувала виживати.

Старостне управління повідомляло в 1848 році: «Ці природні катаклізми змусили людей уважніше подивитися на своє важке становище і дати настанову на краще. Прокинулося духовне, особливо серед дорослих, які зрозуміли, що вони Богом покарані і повинні платити свої батьківські борги.

Так поступово традиції і порядок у життя колоністів набирали силу. Зростала роль церкви. Порушення шостої заповіді жорстоко каралося. Якщо хтось не хотів платити штраф, було досить повідомлення пастиря старості - і того, хто проштрафився, виганяли з громади.

Далі буде...

За матеріалами Арцизької міської газети «Дело», бесіду вела Тетяна Шарнікова.